Kuhalne plošče

Kuhalne plošče – prednosti in slabosti različnih vrst kuhalnih plošč

Morda že dlje časa tuhtate o tem, da bi namesto klasično zasnovanega štedilnika, poleg pečice, ki je vgrajena v omaro, raje namestili povsem ločeno kuhalno ploščo. Ker je na trgu precej veliko ponudbe, ne veste točno, za katero vrsto  kuhalne plošče bi se najraje odločili.

V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj prednosti in slabosti posameznih tipov kuhalnih plošč.

Steklokeramične kuhalne plošče

Za čiščenje je najbolj preprosta steklokeramična kuhalna plošča. Kljub temu se je treba precej dobro navaditi na skrbno vzdrževanje. Slednje ni potrebno le po kuhanju, temveč tudi med kuhanjem. Posodo je treba umakniti s kuhališča, če jed prekipi, ploščo ugasniti ter jo temeljito pobrisati. Enako storimo z dnom posode. Ko na kuhališču ni več ostankov hrane, lahko nadaljujemo s kuhanjem oziroma pripravo hrane.

Še posebej bodite pozorni na madeže sladkorja ter mleka. Ti namreč lahko ploščo trajno poškodujejo. Tovrstne madeže kar se da temeljito očistite, ker hitro pride do nezaželenih kemijskih reakcij.

V naši ponudbi najdete steklokeramične kuhalne plošče priznanih proizvajalcev kot so Bosch, AEG, Electrolux, Samsung, Candy idr.

Indukcijske kuhalne plošče – ekonomično in hitro kuhanje

Indukcijska kuhalna plošča omogoča hitrejše pa tudi bolj ekonomično kuhanje v primerjavi s hitrogrelno ploščo. Vsekakor pa ima takšna plošča prav posebna pravila, na katera se je treba dobro privaditi. Plošča se med kuhanjem direktno ne segreva, segreva se namreč posoda oziroma njeno dno. To mora biti feromagnetno. Posledično kuhanje na takšni plošči pogosto imenujemo tudi hladno kuhanje.

Če boste star sistem zamenjali z indukcijskim, računajte tudi na to, da nekaterih posod ne boste mogli več uporabljati. Boste pa zato lahko privlekli na plano pozabljene lonce stare mame in ti se bodo izkazali za izvrstne.

Plinske kuhalne plošče – gastronomija se v resnici prične s plinom

Večina profesionalnih kuharjev meni, da je najboljši plamen tisti, ki se ga lahko po potrebi prižiga pa tudi ugaša. Kuhanje s plinom še zdaleč ne pomeni nereda. Maščobo, ki zaradi cvrtja brizga, lahko rešujemo z nameščanjem kakovostne kuhinjske odzračevalne nape.

Plinski štedilnik je še posebej dobrodošla izbira, če radi flambirate. Plinska kuhalna plošča zagotavlja kuhanje na odprtem ognju. Na voljo sta dve vrsti plošč na plin – plinski gorilniki na nerjaveči plošči ter plinski gorilniki na steklokeramični površini.

Kako izbrati pravo dimenzijo kuhalne plošče

Potem ko se boste končno odločili za najprimernejši tip kuhalne plošče za svoj dom, je vsekakor potrebno razmisliti tudi o velikosti oziroma o sami dimenziji tovrstnega sistema. Na razpolago so plošče z dvema, štirimi in celo s šestimi kuhališči. Za manjša stanovanja in kuhinje je dobrodošlo kuhališče širine 45 centimetrov.

Nekaj zanimivih dejstev o kuhališčih

  • V primerjavi s klasičnimi kuhalnimi ploščami na elektriko so steklokeramične precej bolj varčne.
  • Ko kuhamo s pomočjo plina, moramo hrano mešati pogosteje, kot če bi kuhali na elektriki.
  • Največji strokovnjaki kuhanja daleč najbolj priporočajo kuhanje na ognju ali pa na plinu.
  • Na zemeljski plin ali na butan iz jeklenke lahko priključite vse plinske pa tudi kombinirane kuhalne plošče.
  • Pri daljšem času kuhanja lahko kuhalno ploščo povsem izklopite 5 ali celo 10 minut pred iztekom časa priprave določene vrste hrane.
  • Ko se kuhalna plošča iz steklokeramike izklopi, je še vedno precej vroča in kuha dalje. Posodo je treba zato odstaviti in s tem preprečiti prekuhavanje oziroma prevretje.

Izbrani finalist med kuhalnimi ploščami

Boscheva plinska kuhalna plošča na kaljenem steklu


Plinska kuhalna plošča Bosch PPP6A6B90 na kaljenem steklu vam prinaša popolne rezultate zahvaljujoč devetim izjemno natančnim določenim stopnjam moči. Izbirate lahko med klasično in plosko vgradnjo. Nosilec posode je izdelan iz litega železa. Slednje omogoča visoko mero stabilnosti ter enostavno čiščenje.

Kuhalna plošča je primerna za uporabo z biometanom. Gumbi s priročnimi obračali zagotavljajo izjemno ergonomsko upravljanje.

Related Posts