Bela tehnika

Pečice – kako izbrati najprimernejšo?

Sodobne kuhinjske pečice imajo praviloma na desetine funkcij, ki omogočajo, da je priprava jedi še zabavnejša oziroma da je pečenje na sploh lahko resnično pravi užitek. Na trgu so na voljo različno oblikovane, kar lahko zagotovi preprosto vgradnjo v kateri koli dekor oziroma element. Vsekakor je pestra ponudba tovrstnih naprav še kako zelo dobrodošla, a po drugi strani nam lahko ravno to otežuje sam postopek izbire.

V nadaljevanju vam predstavljamo najpomembnejša merila, ki jih morate upoštevati pri izbiri nove kuhinjske pečice.

Pečice in način napajanja

Kuhinjske pečice se med drugim med seboj razlikujejo tudi glede na način napajanja. Poznamo torej električne in plinske. Čeprav so morda slednje lahko prednost pri izklopu električne energije, pa so v sodobni kuhinji zagotovo najbolj zaželene in dobrodošle električne pečice. Imajo namreč visokotehnološko zasnovo, navadno so opremljene s številnimi funkcijami, ki potrebe uporabnika močno olajšajo. Obenem ima električna pečica še prednost enakomernega pečenja ter zagotovo bolj učinkovitega nadzora same temperature. Posledično je električna kuhinjska pečica idealna za pripravo peciva ter sladic. In ker ni odvisna od plinskega omrežja in jo lahko postavimo kamor koli v kuhinjski prostor, bi za marsikoga bila lahko ravno ta vrsta univerzalna rešitev.

 

Štedilnik ali vgradna pečica

Naš nasvet je zagotovo vgradna pečica. Dejstvo je, da vgradna kuhinjska pečica na sploh ponuja več prostora, obenem pa precej bolj organiziran videz prostora. Takšna naprava se lahko namesti tudi v višini pasu oziroma kuhinjskega pulta, kar pravzaprav učinkovito olajša rokovanje s pladnji za hrano. Nikakor torej ni več novost, da je pečica v kuhinji nameščena povsem ločeno od kuhalne plošče, na katero koli lokacijo v kuhinji, seveda pod pogojem, da je priključena na vir napajanja. Ko se namešča vgradna pečica, je treba izjemno natančno upoštevati navodila iz uporabniškega priročnika.

Pečice – izbira glede na tehnologijo čiščenja

Funkcija samočiščenja je pri pečici še kako zelo zaželena, saj nam v veliki meri olajša delo in tako pomaga prihraniti kar nekaj dragocenega časa. K sreči so s takšno vrsto funkcije praviloma opremljene vse sodobne pečice. Naj vam na kratko povzamemo med katerimi načini čiščenja lahko izbirate in kako se med seboj razlikujejo.

Poznamo torej pečice s katalizo, pirolizo in hidrolizo.

Pečice s katalizo

Za katalitske samočistilne pečice je znano, da vključujejo keramične ploščice. Te absorbirajo maščobo ter jo med pečenjem razgradijo, kar pomeni, da se pečica “čisti” že med samim procesom pečenja. To je v praksi zelo dobrodošlo, saj ne vključuje dodatne porabe energije. Kljub temu pa takšna tehnologija čiščenja ne zaščiti vseh delov naprave, pač pa samo emajlirane dele. Posledično je potrebno tudi ročno pranje njene notranjosti. Pri tem bodite previdni, da emajliranih stranic ne čistite z močno abrazivnimi sredstvi ali grobimi gobicami, da jih ne bi poškodovali in tako pečica ne bi več mogla opraviti svojega dela. Tovrstne pečice sodijo v srednji cenovni razred in jih najdete tudi v naši ponudbi. Ena takšnih je recimo električna pečica Electrolux EZF5C50V.

Pečice s pirolizo

Po drugi strani imamo na voljo tudi pirolitične samočistilne pečice. Piroliza deluje pri zelo visoki temperaturi okoli 500 stopinj Celzija. Pri tako visokih temperaturah se namreč umazanija dobesedno spremeni v prah, ki ga preprosto obrišemo. Čeprav je takšna tehnologija čiščenja najbolj učinkovita, saj odstranjuje tudi najbolj trdovratno svežo in staro umazanijo, le-ta zahteva dodatno porabo energije. Za razliko od pečice s katalizo, kjer se pečica čisti med samim pečenjem, moramo za čiščenje s pomočjo pirolize poskrbeti po zaključenem kuhanju. Praviloma so pečice s pirolizo med najdražjimi, a za njihovo čiščenje ne potrebujemo dodatnih posebnih detergentov ali menjave potrošnega materiala, zato so v gospodinjstvih najbolj zaželene. V naši ponudbi najdete široko ponudbo pečic s pirolizo. Eden cenejših modelov je naprimer Bosch pečica HBA573BB1.

Pečice s hidrolizo

Ne smemo pozabiti niti hidrolitske samočistilne pečice, ki deluje na osnovi vodne pare. Ta zmehča vso umazanijo in na takšen način se precej olajša čiščenje same naprave. Po kuhanju se v pečico postavi pladenj z vodo, nato se aktivira funkcija oziroma hidroliza. Pečico naj bi pred čiščenjem predhodno ohladili. Kot že samo ime hidroliza pove, gre za čiščenje s pomočjo vodne pare. Pečico, v katero smo dali pladenj z vodo, segrejemo na 50-90 stopinj in pustimo delovati 30-40 minut. V tem času se bo umazanija zmehčala in bomo lahko pečico očistili mnogo lažje kot bi jo sicer. Čeprav podobno kot pri pirolizi čiščenje terja dodaten čas, pečice pri čiščenju s hidrolizo ni potrebno segrevati na tako visoko temperaturo, zato pri tem ne moremo govoriti o veliki dodatni porabi energije. Če vas je prepričalo čiščenje s hidrolizo, potem je lahko pečica Electrolux KODEH70X, SteamBake rešitev za vas.

Pečice glede na način kuhanja

Na voljo so tako običajne kot tudi konvekcijske pečice kot je recimo konvekcijska pečica Tefal OF444834 Optimo. Le-te enakomerno porazdeljujejo vroč zrak in na takšen način precej skrajšajo čas kuhanja hrane. Kljub vsemu pa ventilator takšnih naprav ne koristi prav vsem vrstam jedem. Torej se je bolje odločiti za električno pečico, ki je dodatno opremljena s konvekcijsko funkcijo. Ko na primer želite kuhati hitreje oziroma si želite, da bi se hrana bolj enakomerno obarvala, lahko takšno funkcijo aktivirate.

Za ogled vseh pečic v naši ponudbi kliknite TUKAJ.